Totalul afișărilor de pagină

joi, 31 mai 2012

UNPR imar care face safteaua!

Peste tot in Bucuresti (mai exact in sectorul 2) iti zambeste usor cazon acest Mos Teaca al administratiei locale. Cu haine civile sau militare, tot are privirea aceea specifica a celor care au fost ofiteri inainte de 1989. Se crede a fi salvator pentru sectorul pe care il pastoreste. Deja a inceput sa stranga obiecte pentru viitorul muzeu personal al ontanismului.
La el se intra cu aprobare speciala si introdus de catre un om al locului. Se ia o pozitie militareasca si  se asculta generalisimul vorbind. NU cumva sa il intrerupi! Audienta inceteaza instant! Te adresezi cu fraze scurte si concise. Si astepti sa te lasi cuprins de intelepciunea si marinimia generalisimului.
De obicei toate audientele se termina cu strangeri de mana, zambete si promisiuni. Si apoi ajungi pe mana unui consilier sau specialist din Primarie. Si sa te tii!
Si daca totusi pierde alegerile?
Un fior rece ii cuprinde sira spinarii.
Asa ca va apela din nou, de data asta masiv, la arma secreta!
SAU : Cand o minoritate domina o majoritate!
Ati observat cumva ce este afisat pe toate (dar absolut toate) florariile din sector. UNPR!!!! Si pe toate tarabele de prin OBOR. Sau oriunde s-a putut negocia cu minoritatea pentru viitorul mandat.
NU NU, NU a venit personal cu pantalonul cu vipusca sa promita chirii mai mici la florarese sau la micii "comercianti". Sau alte facilitati!
Pactul s-a facut prin retelele subterane de influenta.
Voi il votati si aveti viitorul asigurat!
Nu o sa aveti probleme cu spatiul sau cu politia comunitara!
ETC! Tot ce tine de primarie este de acum OK!
Asa ca avem angajament total din partea minoritatii! Ca doar sunt votanti!
Daca punem la socoteala si cei care au degustat si fasolea ostaseasca si alte pomeni, atunci 50% din primul tur nici nu e prea greu!
Acum nu e vorba de program, de doctrina, de idei sau viziune!
Este vorba de perpetuarea suveicii bine puse la punct cu parcurile, cu locurile de joaca, cu astfaltarile, cu reabilitarea termica etc.
Nici macar auditul auditului nu poate sa răzbească in hatisul firmelor agreate!
Asa ca :
Sa votati bine!

Descriptio Romaniae !

Azi am primit un mail pentru a-l sustine pe dl. Nicusor Dan la alegerile de la PMB. Sincer chiar l-as vota! Daca as putea. Dar am renuntat la onoarea de a fi bucurestean  in buletin. Am ramas doar cu sufletul!
Si chiar ma gandeam ce ar putea face un independent si un om din afara sistemului?!
NIMIC!
Romania a mai experimentat o data in 1996 ce inseamna sa pui un soricel un cusca leilor. Chiar si cu barbison si plin de bune intentii. S-a recunoscut invins! Foarte aproape de acest deznodamant este si marinarul nostru.
Este o UTOPIE sa crezi ca in Romania sistemul se va da la o parte in fata primului venit. Sau ales!
Nu traim intr-o lume de povesti in care binele si frumosul sa invinga in final.
Nu are cum. In Romania se intampla povesti halucinante. Pentru ca oamenii sunt pervertiti si sistemul atotputernic.
Asa ca singura schimbare posibila este o schimbare de durata si din interior. Orice alt venetic nu are nici o sansa.
De ce spun asta:
Sa zicem ca un om integru, plin de calitati si moralitate invinge intr-o batalie electorala. Si asta este putin probabil pentru ca lupta electorala presupune o masinarie in spate. De la afise, media, staff de campanie, specialisti in PR, vestimentatie si arta teatrala. Cine poate avea de unul singur asa ceva?
Sa revenim.
A castigat alegerile. Si ce face?
Are o mica echipa (singur, singurel este chiar imposibil). Si trebuie sa isi faca o echipa sa conduca unde a castigat. Are deja la picioare o armata de fosti. Ce sa faca cu ei? Cine de fapt cunoaste sistemul cel mai bine? Daca renunta la toti, are mari sanse sa-si rupa gatul repede. Daca ii pastreaza, incet - incet devine prizonierul lor. Pentru ca ei stiu portitele si chichitele feudei cucerite. LEGEA este doar un pretext!
Asa ca fie esuezi lamentabil rapid, fie te inhaitezi cu aparatcik. Si atunci esti la mana lor. Chiar tu fiind in continuare imaculat.
Sa recapitulam cativa sefi de cabinet celebri si miliardari:
REMUS TRUICA sef de cabinet al lui Adrian Nastase;
CODRUT MARTA sef de cabinet al lui Sorin Blejnar.
si exemplele pot continua.......
Asa ca ajungi in situatia in care drumul spre biroul tau trece mai intai prin biroul sefului tau de cabinet. Si acolo oare cate se intampla????!!!
M-am mai intrebat de cateva ori. Daca seful de cabinet este miliardar atunci seful lui cum este?????????
Banii dintr-un buget sunt cei mai tentanti. Si acolo colcaie de interese. Si sunt sume mari in joc!
Asa ca un independent curat din afara sistemului nu are nici o sansa. Nici sa castige, nici sa realizeze ceea ce isi propune!
Iubim povestile cu happy ending. Dar ele sunt doar in filme.
Realitatea este mult mai dura. La fel si grupul de la Monaco (care are mult mai multi componenti decat apare prin presa).
Vreau sa va dau o veste trista:
ROMANIA nu mai este a poporului!!!!
Este condusa si manipulata de un grup de oligarhi transpartinici care fac jocurile!
Si care tin sa subliniez ca a fost putin eliberata de Traian Basescu! Dar doar putin!
Justitia a reusit sa tina macar 24 de ore in arest cateva capete ale hydrei. Care au scapat rapid si peste ei s-a asezat TACEREA si UITAREA!
Cu tristete constat ca VOTUL reprezentand arma suprema a democratiei a ramas impotent!
Nu mai naste democratie ci doar perpetueaza o stare de fapt construita cu abilitate in ultimii 20 de ani!
SA VOTATI BINE!
Asta a mai ramas din ROMANIA!

marți, 29 mai 2012

O tara toata verde!

Am fost in weekend plecat pana la Brasov. Si am admirat pe drum afisele de campanie si caravanele electorale.
Ce m-a frapat a fost ca pe langa verdele naturii (padurea si campurile) toata tara era verde si pe afise.
Portocaliul disparuse de tot!
Nici macar un strop! Peste tot in loc de portocaliu era....verde. Sau mai subtil era un candidat independent.
In rest aceleasi fosile cu gusa sau cu burta te asigurau de calitatiile lor. Fie in continuitate, fie in schimbare.
Mii de afise  si banere te priveau de sus si iti aratau risipa din campania electorala.
In campanie doar tipografii, agentiile de publicitate si cantaretii castiga!
Candidatii  castiga doar la vot si alegatorii niciodata.
Priviri mafiote, comisioane groase si pe deasupra o blana de miel. Asta este candidatul la locale!
Lupta in afise pare egala. PDL nu e cu nimic mai prejos decat USL! Mai timid apare si un PNG si un PP-DD. Asta cu cat esti mai aproape de Bucuresti. Din Brasov ramane doar lupta clasica dintre stanga si dreapta. Care o fi stanga si care o fi dreapta inca nu m-am lamurit.
Cel mai simpatic afis era al candidatului UDMR la Primaria Brasov. Care spunea doar ca Brasovul merita o schimbare. Si atat. Nu de ce partid tine si nici ce e cu el.
Sunt usor scarbit de fuga de portocaliu a PDL. A guvernat in cea mai grea perioada si nu a clacat (economic). Pentru un om cu oarece luciditate asta nu este rau. Daca vor sa ingroape trecutul atunci sunt liberi sa o faca .
Poate isi ingroapa si viitorul!
Romania a mai fost o data de verde. Si parca nu a iesit bine!
Asa ca ATENTIE!

miercuri, 23 mai 2012

Cine a spus ca PSD nu avea program de guvernare?

CINE???
Poate nu avea pentru intreaga Romanie dar sigur a avut un program de guvernare pentru Inspectoratul de Stat in Constructii.
Asta nu suna a program :
""
- 7 mai - Cabinetul Ponta depune jurământul.
- 8 mai - prima şedinţă de Guvern condusă de Ponta. ISC trece din subordinea Ministerului Dezvoltării în cea a Guvernului, iar inspectorul general e numit şi demis de premier.
- 11 mai - este demisă Ruxandra Carmen Berszan de la şefia ISC.
- 18 mai (vineri) - Ponta semnează decizia de numire a lui Constantin Grăjdan în funcţia de inspector general al ISC. Decizia este publicată în aceeaşi zi.
- 21 mai (luni) - prima zi de lucru a lui Grăjdan la ISC.
- 22 mai (marţi) - Grăjdan semnează adresa către ICCJ prin care retrage Inspecţia din procesul lui Adrian Năstase şi susţine că nu există prejudiciu.
- 22 mai - adresa e depusă în instanţă.
""
Oare nu se vede clar o premeditare? Ce altceva s-a mai miscat si transformat cu atata viteza in Romania candva?
Motivatia noului sef ISC este cel putin hilara:
""Am facut acest lucru si pentru ca se implinesc 150 de ani de cand Alexandru Ioan Cuza a infiintat aceasta structura""

Si totusi adresa vorbeste de la sine:

A fost clar o portita de salvare studiata si este parte dintr-un plan de salvare si spalare de pacate a fostului premier acuzat in dosarul "Trofeul Calitatii".

Daca am avut la inceput o oarece senzatie ca PSD si-a schimbat si blana si naravul, acum stiu sigur ca daca a schimbat blana perversitatea si diabolicul a crescut.
Asa ca Domnule Victorash nu sunteti decat o marioneta in mana parintilor fondatori ai coruptiei de stat si partid. A statului mafiot care sta sa renasca.
RUSINE!!!
Si RUSINE si PNL pentru ca de dragul omorarii lui Basescu trage in mlastina coruptiei absolute un partid care trebuia sa insemne cu totul altceva pentru Romania!
Lucrurile sunt chiar ceea ce par a fi!!!!

Referendum ! Un fleac, l-au ciuruit!

Din cate imi aduc aminte am participat la un Referendum. Parca era vorba de scaderea numarului de parlamentari la 300! Sau nu ma ajuta memoria?
Si parca Referendumul este vointa suprema a alegatorilor. Nu prea e loc de intors. Daca un Guvern si un Parlament reprezinta si nu prea POPORUL, un Referendum sigur exprima vointa lui!
Si atunci cum a ramas?
Se pare ca este doar o vorba inventata. Si nu are nici o legatura cu realitatea.
Din pacate asta inseamna democratia reprezentativa in Romania. Cand esti in opozitie promiti marea si sarea, cand esti la putere ai alta viziune auspra a ceea ce trebuie facut. Zis si facut???!!!
Si in aceste conditii ce ramane de facut? In actuala configuratie a clasei politice romane nu exista vointa de a merge cu schimbarea inainte. Si se prefera un balet de genul: un pas inainte, doi inapoi!
Cert este ca actuala clasa politica nu mai reprezinta pe nimeni in afara de ei insasi si de rudele lor! ATAT! Restul este doar o gloata care trebuie adunata la vot!
Doua gesturi mi-au atras atentia:
Unul al fi declaratia Presedintelui privind despagubirile caselor nationalizate. Sincer BRAVO.
""Acum suntem intr-o mare dificultate. Dupa ce am platit, cred, cu tot cu restituirile, zeci de miliarde, constatam ca inca mai avem un volum foarte mare de revendicari si trebuie sa cautam alte surse, pentru ca restituirea in natura de multe ori nu mai este posibila. Vom gasi solutii. Cert este ca abordarea pe care a avut-o Romania de a face restitutio in integrum a fost si extrem de costisitoare si extrem de greoaie, dar nu vom modifica principiul, vom merge pe ideea ca cei care au dreptul la o restituire sa o primeasca, in natura sau in bani, dar s-o primeasca asa cum se evalueaza ea astazi""
Si al doilea ar fi declaratia lui Mugur Isarescu referitoare la economia de piata :
"" Vreau sa va transmit ca economia de piata este o constructie sociala milenara, nu o chestiune spontana care se rezuma la cerere si oferta. Nu sunt de acord cu expresia: invata un papagal doua cuvinte, cerere si oferta, si il faci economist. Ironia este puternica. Un economist este un filozof al vietii economice sociale. Am participat la reconstructia Bancii Nationale din Romania si pot spune ca cel mai dificil lucru a fost acela de a gasi personal de calitate. Asadar, dragi absovelnti, totul incepe cu scoala si se termina tot cu scoala"".

Dar totusi astea sunt gesturi singulare intr-o mare de minciuni si ambuguitati!
Romania are nevoie de onoare, cuvant respectat si cetateni respectati si respectabili!
Fara ele ajungem sa ne salbaticim si sa ne dezumanizam!

marți, 22 mai 2012

Arta de a guverna de la TV!

Era o vreme cand deschideam TV si dadeam peste Monica Tatoiu! Invariabil!
Acum am ajuns sa deschid TV si sa dau numai peste Victor Ponta!
Si eu care credeam ca guvernarea implica mai mult munca si mai putin expunenerea media. Se pare ca fac parte din categoria Emil Boc!
Asa ca nu imi mai ramane decat sa constat ca unde e rost de filmat in direct hop  si Victorash! Sau unde nu este deja echipa de filmare, I PAC DAU DE STIRE DOMNIEI TALE ca am de gand sa ma duc acolo!
Dimineata la Bruxelles, seara la Romania TV. Dimineata la Realiatea TV, la pranz la Antena 3 si mai pe seara la B1TV.
Un adevarat showman. Spectacol fara limite!
La asta se rezuma oare guvernarea?
Se pare ca da!
Si acum hopa si in Afganistan!
Victorash are entuziasmul unui om care si-a gasit o jucarie pe care a visat-o de cand era mic. Si de care nu se poate desparti!
Problema cea mare este ca (asemenea copiilor mofturosi) jucaria lui Traienel pare mai frumoasa. Si acum o vrea pe aia. Ca daca reuseste sa mototoleasca Constitutia si se mai zbarleste la Seful Curtii Constitutionale poate reuseste sa-i fure prerogativele lui Traienel. Care si el este suspect de timid. Doar isi arata eficienta facand poze cu copiii americano-romani! In timp ce moara hodorogita Marga tot arunca talas si rumegus pe gura! Noroc ca la discursul Presedintelui erau sarmalele calde ca altfel cine stie cu fine facea poze dl. Marga!
Cum evolueaza lucrurile USL va avea majoritatea , PPDD va fi a doua forta a momentului iar PDL (verde sau portocaliu ) va fi undeva cap la cap cu UDMR!
Sa votati bine!

luni, 21 mai 2012

POSDRU si nu prea !

As putea spune ca POSDRU nu e petru tot PROSTU!
Suna periculos, se suspenda platile de mai jos!
Adica platile din Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane!
Si aici s-a spart buboiul. Oare cine afirma (pe la Chicago) ca nici aia si nici astia nu sunt mai breji (ministri) ???!!!
POSDRU era ca o Fata Morgana. Azi o vedeti si nu e!
O mana se baieti destepti, fosti angajati (directori) de prin Ministerul Muncii, si-au tras firme de resurse umane si au facut diverse programe de reconversie profesionala. Foarte bine si frumos se poate zice!
Oare?
In primul rand peste 90% din programe erau facute de cine trebuie! Mai au existat si cateva firme serioase care au accesat programul cu onestitate si au facut programe pentru angajati in scopul dezvoltarii profesionale. Cu diplome recunoscute si tot tacamul. Acestia au fost cei 10%.
Cei 90% au inchiriat niste sali de clasa prin diverse locatii, au incropit niste programe de reconversie profesionala si au aranjat prin ANOFM ca toti somerii inscrisi sa participe la niste targuri in care smecherii si-au recrutat elevii. Si au conditionat obtinerea vizei lunare de somaj de participarea la targ. Nu semnai condicutza la targ, pac se termina somajul! Prezenta 100%! Europa era uimita de ce performante firme si-au depus dosarul!
Dar in final oamenii se inscriau, veneau o data maxim de doua ori si gata! Asta era tot incepeau si nu finalizau. Asa de bine reusisera programele sa se adreseze somerilor! Si sa le capteze interesul.
Si daca nimeni nu absolvea cursul nu se facea finantarea. Asa ca baietii destepti sa nu ramana fara gologani au manarit si ei niste sute si mii de fise de absolvire!
Dar OLAF nu doarme! Si chiar vegheaza!
Asa ca pana acum s-au platit doar 6% din cursuri! Si doar alea corecte!
Dupa ce ca nu reusim sa absorbim fonduri europene, 90% din tentative sunt frauduloase!!! Asa o tara minunata  si asa niste oameni corecti mai rar!
O sa ramanem ca PROSDU cu mana intinsa si cu dezvoltarea resurselor umane facute tot de apartciki!
Cum sa construim (dezvoltam) capitalismul pe o fundatie comunista si cu APARTCIKI la butoane????
Sa votati bine!