Cand am vazut ca Sorina e indecisa m-am speriat! A venit Sulfina sa o imbarbateze. Nu a fost suficient! Am urlat aproape: NUTZI s-a sculat???? Si da, a venit si Nutzi sa vorbeasca cu Sorina. Dar Sorina nu spunea decat ca: cel ungurean nu se intelege cu cel vrancean si mai ales cu cel moldovean!
Apoi am vazut pe fata Robertei cum voturile o vor lua razna si ea nu le va putea numara. Roberta stie de ce!
Apoi a venit Olguta disperata ca a disparut Sorina! Ce mare Placinta mi-am zis! Ca ar fi in frigiderul lui Raluca, a mai zis de la tribuna!
Doamne! mi-am zis! Ce se intampla. O sa o gaseasca prin cine stie ce calculator ca Simple Pie! Cum sa fie ea OS cand se ocupa de textile!
Si a venit lovitura de gratie!
Niciodata atat de multi nu datoreaza atat de mult, atator de putini. Vreo 1000 de voturi adunate de diverse minoritati nationale (veri si cumetri de rataciti prin Romania) au schimbat macazul puterii. PAC-PAC!
Si asa a ramas Premiantul nostru fara a-si spune inca ultimul cuvant! Cam pe faras! Si asta dupa 78 de zile! Un nou record!
Cu excesul de adrenalina in muschi PONTANEL+ ANTONEL+ ALA MICU se duc sa bata cu pumnul in masa de la Cotroceni!
Dar sa vedem ce surpriza le-a rezervat Zeus!
Am gresit cu pronosticul! Am crezut ca nu e cazul sa cada MRU! Dar nu a fost asa.
Singurii cu demnitate si consecventa au fost cei din UDMR! Se pare ca in limba maghiara nu exista cuvantul TRADARE!
Cinste lor!
Noilor multpreaputernici le urez "succesuri" multe!
Si sa nu uite: Cine a tradat o data sigur va mai trada si alta data!
Asa ca prajitura(placinta) puterii se va impartii din nou la alti meseni! OARE?
Pofta buna!
Panem et circensis!
Sau
Placintesis et votensis!
Totalul afișărilor de pagină
vineri, 27 aprilie 2012
Motiunea pamfletelor
Cand scriu aceste randuri mai sunt doar cativa alesi sa-si exprime oful de la tribuna Parlamentului. Pana la vot mai e ceva. Si eu cred ca motiune nu va trece! De fapt nu prea vrea nimeni cu adevarat sa treaca!
Ceea ce m-a fascinat pe mine a fost tonul si discursul celor 3 actori principali.
Unui Ungurean,
Altu-i Pontean
Si mai e un Antonescean!
Care se vorbira,
Nu se sfatuira,
Si indelung se bascalira!
Totusi pentru mine aceste discursuri nu le pot disocia de discursul lui MM STOICA (da ala care nu moare in genunchi in fata lui JJ) de la conferinta lui de presa de ieri.
Am urmarit la radio lectia de logica, semantica si gramatica! A fost ratiune in stare pura.
Iata mostra:
http://tv.gsp.ro/Mihai-Stoica-Nu-e-vina-mea-c-pentru-ei-limba-rom-n-22872.html
Concluzia:
Limba romana e primejdioasa!
Acelasi tip de discurs l-am auzit si astazi la dezbaterea motiunii de cenzura. Si de la Ponta si de la Antonescu. Un discurs de excitat galeria si de umilit adversarul!
La atat se rezuma lupta politica.
Pe ei , pe ei pe mama lor! Asta ar mai trebui scandat in Parlament! In rest nici o diferenta intre galeria rapidista, stelista si Parlament. Iar MM Stoica poate sta alaturi, ca discurs, de titanii politicii romanesti contemporane. Poate nu este timpul pierdut!
Discursul lui MRU a semanat cu discursul premiantului clasei chemat in Cancelarie sa dea socoteala de faptul ca a fost prins copiind. De pe fituica lui Zeus! A fost tafnos, arogant si putin prea elitist pentru plebea Romaniei.
Asa ca asta este noua generatie de politicieni.
Care capata imediat reflexele greilor, care sufera de lehamite intelectuala si care in esenta este din acelasi aluat cu cei care au condus Romania pana acum. Si asta fara nici o exceptie!
Aflu ca inca unul si-a Croit(oru) drumul spre USL.
Drum Bun!
Iar discursul dlui Paleolugul plin de pauze cu AAAAAAAAA a fost sterp ca o gutuie amara. Halal intelectual!
Am vazut si discursuri libere (nu citite) ceea ce implica un serios efort intelectual pentru cineva care se lupta cu prezenta in Parlament! De unde atata energie?
Ceea ce m-a fascinat pe mine a fost tonul si discursul celor 3 actori principali.
Unui Ungurean,
Altu-i Pontean
Si mai e un Antonescean!
Care se vorbira,
Nu se sfatuira,
Si indelung se bascalira!
Totusi pentru mine aceste discursuri nu le pot disocia de discursul lui MM STOICA (da ala care nu moare in genunchi in fata lui JJ) de la conferinta lui de presa de ieri.
Am urmarit la radio lectia de logica, semantica si gramatica! A fost ratiune in stare pura.
Iata mostra:
http://tv.gsp.ro/Mihai-Stoica-Nu-e-vina-mea-c-pentru-ei-limba-rom-n-22872.html
Concluzia:
Limba romana e primejdioasa!
Acelasi tip de discurs l-am auzit si astazi la dezbaterea motiunii de cenzura. Si de la Ponta si de la Antonescu. Un discurs de excitat galeria si de umilit adversarul!
La atat se rezuma lupta politica.
Pe ei , pe ei pe mama lor! Asta ar mai trebui scandat in Parlament! In rest nici o diferenta intre galeria rapidista, stelista si Parlament. Iar MM Stoica poate sta alaturi, ca discurs, de titanii politicii romanesti contemporane. Poate nu este timpul pierdut!
Discursul lui MRU a semanat cu discursul premiantului clasei chemat in Cancelarie sa dea socoteala de faptul ca a fost prins copiind. De pe fituica lui Zeus! A fost tafnos, arogant si putin prea elitist pentru plebea Romaniei.
Asa ca asta este noua generatie de politicieni.
Care capata imediat reflexele greilor, care sufera de lehamite intelectuala si care in esenta este din acelasi aluat cu cei care au condus Romania pana acum. Si asta fara nici o exceptie!
Aflu ca inca unul si-a Croit(oru) drumul spre USL.
Drum Bun!
Iar discursul dlui Paleolugul plin de pauze cu AAAAAAAAA a fost sterp ca o gutuie amara. Halal intelectual!
Am vazut si discursuri libere (nu citite) ceea ce implica un serios efort intelectual pentru cineva care se lupta cu prezenta in Parlament! De unde atata energie?
miercuri, 25 aprilie 2012
Un Pasaj numit dorinta!
In traficul nevrotic din Bucuresti inaugurarea unui pasaj ar trebui sa fie o mare realizare. Chiar si pentru dom' Doctor!
"" O sa fie gata cand o sa fie gata; In cateva zile" Iata o mostra din sofismul care te face Primar. Exactitate si promtitudine. Parca gata insemna prima data in octombrie si a doua oara insemna februarie. Acum sarbatorim 1 mai cu pasaj. Dar fara mici si bere. O Tempora!
Putina lume stie ca de fapt acest pasaj este doar o parte dintr-un proiect nasit tot de Traian Basescu, continuat de Viseanu si amputat de Oprescu.
De ce amputat de doctor Ciomu????
Sa va spun povestea cum o stiu eu:
- A fost o data un plan de autostrada. Sa zicem A3. Venea de la Ploiesti si trebuia sa intre in Bucuresti. Ce frumos. Asta se intampla prin 2007. Amplasamentul pana la centura era clar. Urma trecerea prin Pipera. Sa zicem ca si aici exista un plan. Care a transpirat. Si brusc au fost cumparate toate terenurile de pe amplasamentul autostrazii de cine trebuie. Adica de niste baieti destepti. Prea destepti, dar nu suficient de portocalii. Unul dintre ei nici nu mai stii ce e cu el. Alaltaieri PSD, ieri UNPR si azi iar PSD. Noroc ca se tine tare cu FIREA! Si cu terenurile din ograda.
Sa revenim. Deci A3 trebuia sa intre in Bucuresti prin doua porti majore: Sos Petricani si Sos Pipera.
BUN!
Asa ca a inceput pasajul de la Calea ferata (langa PBN). Si ala a fost cu poveste. S-au cacait niste ani buni sa puna grinzile exact peste firul de contact electric al locomotivei. Au reusit in final. A urmat pasajul Barbu Vacarescu. Care "zilele astea este gata"!
Dar de fapt poza de ansamblu este urmatoarea:
Trebuia realizata o sosea expres intre Ambasada Chineza si A3. Cum?
De la Ambasada Chineza pe 4 benzi se trecea prin actualul showroom de masini pe langa lac. Si de acolo se bifurca soseaua expres spre pasajul Barbu Vacarescu si spre Str. fabrica de Glucoza. Care devenea si ea drum expres cu 6 benzi pana in Petricani punctul final al A3. Si ea supratraversa Barbu Vacarescu. Acest proiect este materializat printr-un PUZ aprobat de PMB care se numeste "Soseaua Fund de Lac". Si care apare si in alte 20 de PUZ aprobate in nestire de PMB in zona!!!!!
Si ce avem?
O sosea pe patru benzi care vine dintr-un giratoriu de obicei blocat de bariera din Petricani si se opreste intr-o intersectie in T cu 3 benzi (Str. Nicolae Caranfil)!
Fara legaturi functionale cu Sos Floreasca si Barbu Vacarescu si fara a prelua A3 care nici in clipa de fata nu se stie pe unde intra in Bucuresti.
De semnalat o bucata de sosea de 2 benzi care zace abandonata intre Sos Pipera si Sos Petricani pe langa calea ferata si care a costat ceva bani pentru cei aproape 2 km cati are!!!!!
Singura concluzie este ca tot ce s-a facut este pentru a ajunge JJ si fratii BKL de la resedinta lor de vara la treaba in centru. Si atat!!!!!!
Se pare ca majoritatea smecherilor din Pipera si-au pastrat Buletinul de Bucuresti. Sau macar sponsorizeaza si ei doctorasi in campanie.
Asa ca sa fie primit acest drum care ar trebui sa se numeasca ALEEA SMECHERILOR cu Gipane, Mertzane, Maybachuri si Rolls-uri!
OFF OFF MAI MAI!!
Cei din Domnesti sa astepte sa se mute pe acolo si JJ si Fratii BKL. Pentru ca Taraful din Clejani cu sau fara silicoane nu are putere!
Intre dorinta si putinta mai trebuie si ceva clarviziune!
"" O sa fie gata cand o sa fie gata; In cateva zile" Iata o mostra din sofismul care te face Primar. Exactitate si promtitudine. Parca gata insemna prima data in octombrie si a doua oara insemna februarie. Acum sarbatorim 1 mai cu pasaj. Dar fara mici si bere. O Tempora!
Putina lume stie ca de fapt acest pasaj este doar o parte dintr-un proiect nasit tot de Traian Basescu, continuat de Viseanu si amputat de Oprescu.
De ce amputat de doctor Ciomu????
Sa va spun povestea cum o stiu eu:
- A fost o data un plan de autostrada. Sa zicem A3. Venea de la Ploiesti si trebuia sa intre in Bucuresti. Ce frumos. Asta se intampla prin 2007. Amplasamentul pana la centura era clar. Urma trecerea prin Pipera. Sa zicem ca si aici exista un plan. Care a transpirat. Si brusc au fost cumparate toate terenurile de pe amplasamentul autostrazii de cine trebuie. Adica de niste baieti destepti. Prea destepti, dar nu suficient de portocalii. Unul dintre ei nici nu mai stii ce e cu el. Alaltaieri PSD, ieri UNPR si azi iar PSD. Noroc ca se tine tare cu FIREA! Si cu terenurile din ograda.
Sa revenim. Deci A3 trebuia sa intre in Bucuresti prin doua porti majore: Sos Petricani si Sos Pipera.
BUN!
Asa ca a inceput pasajul de la Calea ferata (langa PBN). Si ala a fost cu poveste. S-au cacait niste ani buni sa puna grinzile exact peste firul de contact electric al locomotivei. Au reusit in final. A urmat pasajul Barbu Vacarescu. Care "zilele astea este gata"!
Dar de fapt poza de ansamblu este urmatoarea:
Trebuia realizata o sosea expres intre Ambasada Chineza si A3. Cum?
De la Ambasada Chineza pe 4 benzi se trecea prin actualul showroom de masini pe langa lac. Si de acolo se bifurca soseaua expres spre pasajul Barbu Vacarescu si spre Str. fabrica de Glucoza. Care devenea si ea drum expres cu 6 benzi pana in Petricani punctul final al A3. Si ea supratraversa Barbu Vacarescu. Acest proiect este materializat printr-un PUZ aprobat de PMB care se numeste "Soseaua Fund de Lac". Si care apare si in alte 20 de PUZ aprobate in nestire de PMB in zona!!!!!
Si ce avem?
O sosea pe patru benzi care vine dintr-un giratoriu de obicei blocat de bariera din Petricani si se opreste intr-o intersectie in T cu 3 benzi (Str. Nicolae Caranfil)!
Fara legaturi functionale cu Sos Floreasca si Barbu Vacarescu si fara a prelua A3 care nici in clipa de fata nu se stie pe unde intra in Bucuresti.
De semnalat o bucata de sosea de 2 benzi care zace abandonata intre Sos Pipera si Sos Petricani pe langa calea ferata si care a costat ceva bani pentru cei aproape 2 km cati are!!!!!
Singura concluzie este ca tot ce s-a facut este pentru a ajunge JJ si fratii BKL de la resedinta lor de vara la treaba in centru. Si atat!!!!!!
Se pare ca majoritatea smecherilor din Pipera si-au pastrat Buletinul de Bucuresti. Sau macar sponsorizeaza si ei doctorasi in campanie.
Asa ca sa fie primit acest drum care ar trebui sa se numeasca ALEEA SMECHERILOR cu Gipane, Mertzane, Maybachuri si Rolls-uri!
OFF OFF MAI MAI!!
Cei din Domnesti sa astepte sa se mute pe acolo si JJ si Fratii BKL. Pentru ca Taraful din Clejani cu sau fara silicoane nu are putere!
Intre dorinta si putinta mai trebuie si ceva clarviziune!
marți, 24 aprilie 2012
Sloganuri si Persoane!
Mai demult a fost ARDE-I si un frumos ardei iute (rosu) ne invita sa ne iasa iuteala pe nas. Neatenti am gustat din ardei si l-am propulsat Presedinte. Asa ca ne-am basescu cu toti pe ea de viata!
A urmat cineva care a videanu bugetul PMB cu borduri si floricele.
A venit momentul sa spunem toti intr-un cor : oprescu!!!!!
Si asa am facut. Cu suspendata in minte si cu neterminatele pe teava a reusit performanta sa ingroape toti mortii si sa-i trezeasca la viata : Pasajul Basarab; Arena Nationala; Pasajul Barbu Vacarescu ! A mai reusit sa reinvie si Centrul Vechi si l-a umplut de cultura....pardon carciumi! Si a dezgropat mortii de la Universitate pe motiv sa parcheze masini si nu schelete.
Acum e peste tot PLICI DE-AICI!!!!
Nu tu program, nu tu obiective (parca suspendata era un program)! PUR SI SIMPLU PLICI!!!
Si progoana e scris cu litere mici.
Asa ca inteleg ca urmeaza prigoana maidanezilor, a suspendatei si cam atat.............
AAAAAAAAAAAAA
Si eventual sa avem o singura companie de salubritate in Bucuresti!
Asta da SLOGAN!
PLICI de-aici dl. Bahmuteanu! Ca o sa ramana orasul schiop intr-un picior de lemn!
Persoane plictisite, cu nume predestinate, cu sloganuri adecvate!
Vai de ORASUL MEU!
A urmat cineva care a videanu bugetul PMB cu borduri si floricele.
A venit momentul sa spunem toti intr-un cor : oprescu!!!!!
Si asa am facut. Cu suspendata in minte si cu neterminatele pe teava a reusit performanta sa ingroape toti mortii si sa-i trezeasca la viata : Pasajul Basarab; Arena Nationala; Pasajul Barbu Vacarescu ! A mai reusit sa reinvie si Centrul Vechi si l-a umplut de cultura....pardon carciumi! Si a dezgropat mortii de la Universitate pe motiv sa parcheze masini si nu schelete.
Acum e peste tot PLICI DE-AICI!!!!
Nu tu program, nu tu obiective (parca suspendata era un program)! PUR SI SIMPLU PLICI!!!
Si progoana e scris cu litere mici.
Asa ca inteleg ca urmeaza prigoana maidanezilor, a suspendatei si cam atat.............
AAAAAAAAAAAAA
Si eventual sa avem o singura companie de salubritate in Bucuresti!
Asta da SLOGAN!
PLICI de-aici dl. Bahmuteanu! Ca o sa ramana orasul schiop intr-un picior de lemn!
Persoane plictisite, cu nume predestinate, cu sloganuri adecvate!
Vai de ORASUL MEU!
luni, 23 aprilie 2012
Votati Schimbarea !
A adus tara in sapa de lemn! A crescut coruptia! A saracit clasa de mijloc! A luat masuri impopulare!
Toate astea trebuie sa inceteze!
Trebuie sa ne unim fortele pentru a schimba acest Presedinte!
Oare suna cunoscut????
Oare este vorba de Romania????
NU!!!!!!!!!!!!!!!
Este vorba de FRANTA!
Cam la asta s-a rezumat campania electorala!
Un fel de finala Basescu-Geoana!
Sa nu cumva ca domnul Hollande sa mearga la masaj la Monsieur Vent S.O. !
Sau vorba cantecului:
""
Je n'ai pas peur de la route
Toate astea trebuie sa inceteze!
Trebuie sa ne unim fortele pentru a schimba acest Presedinte!
Oare suna cunoscut????
Oare este vorba de Romania????
NU!!!!!!!!!!!!!!!
Este vorba de FRANTA!
Cam la asta s-a rezumat campania electorala!
Un fel de finala Basescu-Geoana!
Sa nu cumva ca domnul Hollande sa mearga la masaj la Monsieur Vent S.O. !
Sau vorba cantecului:
""
Je n'ai pas peur de la route
Faudrait voir, faut qu'on y goûte
Des méandres au creux des reins
Et tout ira bien
Le vent l'emportera
Ton message à la grande ourse
Le vent l'emportera
Ton message à la grande ourse
Et la trajectoire de la course
À l'instantané de velours
Même s'il ne sert à rien
Le vent l'emportera
Le vent l'emportera
Tout disparaîtra
Le vent nous portera
La caresse et la mitraille
La caresse et la mitraille
Cette plaie qui nous tiraille
Le palais des autres jours
D'hier et demain
Le vent les portera
""
Oare unde este schimbarea mult visata?
Le vent les portera
""
Oare unde este schimbarea mult visata?
O alta masca inlocuita?
Un alt zambet fals de adulat?
O alta speranta zdrobita?
VOTATI SCHIMBAREA?
sâmbătă, 21 aprilie 2012
Daca iese Sarkosie emigrez en Roumanie!
Cap la cap cu dl Hollande! Asa arata sondajele de opinie din Franta. Amandoi au reusit sa-si asigure undeva pe la 27% din alegatori. Restul o sa se lamureasca undeva prin turul doi. Si tot acolo se va duce marea batalie. Cine va convinge pe cine. Amandoi ca doi francezi autentici din stramosi, lupta pentru tarisoara lor. Si o vor puternica si egala Germaniei.
In rest ce sa spun de Franta!
Am reintalnit tigani (foarte putini de data asta) si care cantau la acordeon. In rest foarte multi turisti romani. Si pe la Tour Eiffel si prin Champes Elisse si mai ales prin Disneyland. Unde la tot pasul auzeai romaneste (moldoveneste!!).
Franta nu este nici mai curata, nici mai sigura, nici mai atractiva ca altadata. Este parca incremenita in mostenirea ei. Si coplesita de emigranti. Au fost zone unde cu greu am vazut o piele palida. Am fost cu autobuzul si gemea de magrebieni, de negri si de asiatici. Si de toate varstele. Pensionari platiti de statul francez care au cotizat cateva luni la fondul de pensii isi traiesc linistiti senectutea pe banii Frantei.
Asta da probleme economice si sociale.
Scolile gem de copiii emigrantilor.
Parisul intreg si-a schimbat demografia in ultimul timp.
Asa ca saracii :( tiganii nostri nici nu mai sar in ochi. Sunt perfecti in peisaj.
Cine castiga cu asta va avea de a face !
Un Paris care este pe jumatate plin de turisti si pe jumatate plin de emigranti!
Allez les bleus!
In rest ce sa spun de Franta!
Am reintalnit tigani (foarte putini de data asta) si care cantau la acordeon. In rest foarte multi turisti romani. Si pe la Tour Eiffel si prin Champes Elisse si mai ales prin Disneyland. Unde la tot pasul auzeai romaneste (moldoveneste!!).
Franta nu este nici mai curata, nici mai sigura, nici mai atractiva ca altadata. Este parca incremenita in mostenirea ei. Si coplesita de emigranti. Au fost zone unde cu greu am vazut o piele palida. Am fost cu autobuzul si gemea de magrebieni, de negri si de asiatici. Si de toate varstele. Pensionari platiti de statul francez care au cotizat cateva luni la fondul de pensii isi traiesc linistiti senectutea pe banii Frantei.
Asta da probleme economice si sociale.
Scolile gem de copiii emigrantilor.
Parisul intreg si-a schimbat demografia in ultimul timp.
Asa ca saracii :( tiganii nostri nici nu mai sar in ochi. Sunt perfecti in peisaj.
Cine castiga cu asta va avea de a face !
Un Paris care este pe jumatate plin de turisti si pe jumatate plin de emigranti!
Allez les bleus!
vineri, 13 aprilie 2012
Sarbatori fericite!
Va urez Sarbatori fericite oriunde ati fi !
Si nici o vorba despre iepuras, despre mese gargantuelice si despre excese.
Savurati momentul de a fi alaturi de cei dragi si chiar daca nu puteti fi alaturi de toti, macar ganditi-va si la cei langa care nu puteti fi efectiv.
O alta virtute a acestei Sarbatori ar fi reuniunea. Care se realizeaza din ce in ce mai rar.
Bucurati-ve de adunarea sufletelor care au ceva in comun!
Christos a Inviat!
Si nici o vorba despre iepuras, despre mese gargantuelice si despre excese.
Savurati momentul de a fi alaturi de cei dragi si chiar daca nu puteti fi alaturi de toti, macar ganditi-va si la cei langa care nu puteti fi efectiv.
O alta virtute a acestei Sarbatori ar fi reuniunea. Care se realizeaza din ce in ce mai rar.
Bucurati-ve de adunarea sufletelor care au ceva in comun!
Christos a Inviat!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)