Dictatura lui Escu se apropie de final. Dupa mai bine de aproape 50 de ani Romania scapa de Escu!
Istoria Republicii este marcata de dinastia Escu. Daca stam sa il socotim si pe Candiano Escu, radacinile Republicii se pierd in negura vremii.
Oare cum ar fi sunat ca si regii si domnitorii nostri sa fi fost din aceeasi dinastie :
Basarabescu, Brancovenescu, Musatinescu, Mircea Batranescu sau chiar Stefan cel Marescu!!! Zau ca suna a Caragiale! Sau Caragialescu? Ca nici nu mai stiu exact.
Asta ne-ar fi schimbat profund Istoria si perceptia noastra despre conducatorii nostri.
Asa Escu a venit si a plecat. Unii au supravietuit plecarii, vezi cazurile ultimilor 3 Escu. Au mai fost 2 Escu care au cam vazut plutonul de executie. Un Maresal si un cizmar.
Problema este cand ajungi pe mana unui Escu ca nu prea stii sigur ce o sa se intample. Nu prea ai nici o garantie. Promisiuni multe. Realizari putine.
Numele Escu are la origine traiul intr-o devalmasie. Adica in acele forme de organizare tipic romanesti denumite de Nicolae Iorga " Romaniile Populare". De acolo incepea si povestea. Grupul dadea numele satului (a comunitatii). Si acolo numele de familie nu conta. Erai a lui Marin, a lui Gheorghe, a lui Ion....
Plecand din satul tau si avand nevoie si de un nume de familie la numele satului s-a adaugat terminatia escu. Si asa a aparut Escu. Un taran plecat de acasa in lumea larga.
Multe se vor schimba incepand cu decembrie 2014. Cert este ca o lume sta sa moara. O alta ii va locul, dar de fapt tare ma tem ca va fi aceeasi. Doar Escu va disparea. In rest nimic altceva. Oamenii din linia a doua se vor da de trei ori peste cap si se vor lepada de Escu.
Escu a murit! Traiasca Escu! Sau Ta, sau Ea sau Is sau Nu sau Ei !
Totalul afișărilor de pagină
duminică, 28 septembrie 2014
joi, 19 iunie 2014
Antena 3 a castigat alegerile prezidentiale din 2014 !!!
Am tot incercat sa ma hotarasc intre acest titlu si alte cateva:
Mircea! fa-te ca rezolvi .
Torna, torna, fratre !
Sa-ti fie Rusine ! Sandu Anghel.
Pana la urma am ales ca fiind cel mai reprezentativ pentru povestea mea titlul : Antena 3 a castigat alegerile prezidentiale din 2014 !!!
Povestea mea incepe cu 2 frati. Unul mai frumusel si mai prostus si unul mai uratel si mai destept.
Unul a intrat in politica si a facut cu Romania ce a vrut el 10 ani si mai inainte si cu Bucurestiul inca vreo 4 ani. Altul a stat in umbra fratelui cel mare si a cules fructele sau a fost omul de legatura.
O familie adevarata cum doar in filme mai vezi. Undeva prin Sicilia cred.
Stau si ma intreb cat de prosti ne poate considera fratele cel mare. Pe noi romanii in general.
Si cat de prosti suntem noi intra-adevăr. Ne-am lasat sedusi de frica lui Bombo si ne-am aruncat cu disperare in bratele marinarului.
Am ajuns sa fim orbi si sa negam evidenta. Suntem asa de legati emotional de vorbele (si nu faptele) marelui om politic incat inghtim orice. Mai ales daca vocea se gatuie de emotie si o lacrima apare in coltul ochiului.
Povestea imi pare atat de clara incat nici nu merita alte comentarii.
Sa nu uitati niciodata : Daca intri in cocina risti sa fi mancat de porci.
Sunt absolut sigur in aceste clipe ca Victor Ponta va fi urmatorul presedinte al Romaniei!
Mircea! fa-te ca rezolvi .
Torna, torna, fratre !
Sa-ti fie Rusine ! Sandu Anghel.
Pana la urma am ales ca fiind cel mai reprezentativ pentru povestea mea titlul : Antena 3 a castigat alegerile prezidentiale din 2014 !!!
Povestea mea incepe cu 2 frati. Unul mai frumusel si mai prostus si unul mai uratel si mai destept.
Unul a intrat in politica si a facut cu Romania ce a vrut el 10 ani si mai inainte si cu Bucurestiul inca vreo 4 ani. Altul a stat in umbra fratelui cel mare si a cules fructele sau a fost omul de legatura.
O familie adevarata cum doar in filme mai vezi. Undeva prin Sicilia cred.
Stau si ma intreb cat de prosti ne poate considera fratele cel mare. Pe noi romanii in general.
Si cat de prosti suntem noi intra-adevăr. Ne-am lasat sedusi de frica lui Bombo si ne-am aruncat cu disperare in bratele marinarului.
Am ajuns sa fim orbi si sa negam evidenta. Suntem asa de legati emotional de vorbele (si nu faptele) marelui om politic incat inghtim orice. Mai ales daca vocea se gatuie de emotie si o lacrima apare in coltul ochiului.
Povestea imi pare atat de clara incat nici nu merita alte comentarii.
Sa nu uitati niciodata : Daca intri in cocina risti sa fi mancat de porci.
Sunt absolut sigur in aceste clipe ca Victor Ponta va fi urmatorul presedinte al Romaniei!
luni, 19 mai 2014
25 mai - Ziua trandafirilor infloriti?
Sa mergem la vot! Sa votam!
Eu personal voi merge! Si voi vota cu cine cred eu ca ma va reprezenta cel mai bine in Parlamentul European. Va spun de la inceput ca nu sunt un om de stanga. Mai degraba de centru. Si totusi cu cine voi vota. Daca va asteptati sa aflati un nume va inselati. Pentru ca secretul votului trebuie sa fie....... secret.
Si totusi. Va fi cineva (o doamna) care poate naste un proiect de lege si care il poate sustine si in final il poate vedea votat.
Pentru ca asta conteaza in cele din urma. Cineva care sa stie sa vorbeasca bruxelleza. Si care are idei si personalitate.
Pe scurt a fost o campanie anosta, fara idei si fara dezbateri. Cateva bannere. Cateva afise. Cam slabut.
In anul 2000 am ajuns sa votez cu Iliescu. Si nu am murit. A fost un moment asemanator cu anul 2014. Stanga va castiga cat de mult va putea. Asta nu inseamna ca nu va fura cat de mult va putea. Dar vom supravietui. Asa cum am supravietuit si lui 20 mai 1990. Cand trandafirii au inflorit din nou. Si toti erau rosii.
Mare noroc cu americanii care si-au dat seama ca lasati din mana facem prostii. Si nu isi mai pot permite prostii in zona. Vorba aceea a doamnei Victoria Nuland : F_CK the UE!
Bine ai venit Uncle Sam! Macar tu stii ca nu trebuie sa ne lasi la mana rusilor.
Alegerile vor trece. Vor veni prezidentialele.
Vor trece si ele.
Noi vom supravietui ca si pana acum.
Votati si ganditi!
Macar pentru copii vostri!
Eu personal voi merge! Si voi vota cu cine cred eu ca ma va reprezenta cel mai bine in Parlamentul European. Va spun de la inceput ca nu sunt un om de stanga. Mai degraba de centru. Si totusi cu cine voi vota. Daca va asteptati sa aflati un nume va inselati. Pentru ca secretul votului trebuie sa fie....... secret.
Si totusi. Va fi cineva (o doamna) care poate naste un proiect de lege si care il poate sustine si in final il poate vedea votat.
Pentru ca asta conteaza in cele din urma. Cineva care sa stie sa vorbeasca bruxelleza. Si care are idei si personalitate.
Pe scurt a fost o campanie anosta, fara idei si fara dezbateri. Cateva bannere. Cateva afise. Cam slabut.
In anul 2000 am ajuns sa votez cu Iliescu. Si nu am murit. A fost un moment asemanator cu anul 2014. Stanga va castiga cat de mult va putea. Asta nu inseamna ca nu va fura cat de mult va putea. Dar vom supravietui. Asa cum am supravietuit si lui 20 mai 1990. Cand trandafirii au inflorit din nou. Si toti erau rosii.
Mare noroc cu americanii care si-au dat seama ca lasati din mana facem prostii. Si nu isi mai pot permite prostii in zona. Vorba aceea a doamnei Victoria Nuland : F_CK the UE!
Bine ai venit Uncle Sam! Macar tu stii ca nu trebuie sa ne lasi la mana rusilor.
Alegerile vor trece. Vor veni prezidentialele.
Vor trece si ele.
Noi vom supravietui ca si pana acum.
Votati si ganditi!
Macar pentru copii vostri!
duminică, 27 aprilie 2014
Delegarea competentelor ! Acarizarea Romaniei !
Chiar nu mai inteleg nimic! Cum adica poti fi imperfect dar nu in totalitate?
Presedintele a promulgat legea prin care primarii scapa de raspundere. Vicele dusmanilor il lauda!
Este oare ceva de laudat in aceasta lege?
NU!!!
Delegarea competentelor reprezinta ACARIZAREA ROMANIEI!
Iata povestea domnului Paun Ion. UNICUL VINOVAT al accidentului feroviar din statia Vintileanca in data de 2 iulie 1923.
""Un tren accelerat care venea de la Bucureşti şi se îndrepta spre Iaşi s-a ciocnit, în staţia Vintileanca, în jurul orelor 11:00, cu un tren de marfă, provocând moartea a 60 de oameni şi rănirea a peste 100 persoane, aşa cum anunţau iniţial ziarele. Nefericitul accident ar fi fost cauzat de faptul că acarul nu a observat că acul macazului, manevrat pentru a trece un tren de marfă pe altă linie, s-a defectat şi nu s-a închis, iar trenul de persoane, intrat cu viteză în gară, a fost îndrumat tot spre linia unde se afla trenul de marfă, ciocnindu-se de acesta.
Totuşi, dimensiunile impresionante ale accidentului au avut la bază un cumul de cauze şi circumstanţe nefericite. Iată: pentru că avea o întârziere de cinci minute, mecanicul trenului de persoane a plecat rapid din gara Mizil, intrând la locul accidentului cu o viteză de 50 km/h. O viteză mai mică ar fi făcut ca evenimentul să fie unul minor şi poate fără victime. Rezultatul coliziunii a fost distrugerea a şase vagoane ale trenului de marfă şi, cel mai grav, a două vagoane de clasa a III-a, a unui vagon poştal şi a unuia de bagaje din garnitura trenului accelerat. Distrugerea celor două vagoane de călători – supraaglomerate, ca toate trenurile timpului – a avut drept consecinţă principală numărul mare de morţi şi răniţi. Între aceştia, numeroşi săteni şi numeroşi soldaţi, care călătoreau cu trenul respectiv.
După producerea accidentului, acarul (ca şi ceilalţi angajaţi ai staţiei CFR Vintileanca) a fugit; motiv pentru care el a fost socotit din prima vinovat – de ce să fi fugit dacă nu se simţea cu musca pe căciulă? Drama a fost amplificată şi de cruzimea unei bande de hoţi din zonă care a jefuit morţii, dar şi victimele aflate încă în stare de şoc şi incapabile să schiţeze vreun gest de apărare. Evenimentul a stârnit vâlvă în societatea românească. La faţa locului au sosit autorităţi, medici, ziarişti din Prahova, Buzău, Bucureşti, iar când trenul cu răniţii de la Vintileanca a ajuns în Gara de Nord, însuşi Carol, prinţul moştenitor, a venit să-i încurajeze pe răniţi.
Peisajul sinistru al accidentului, depunerea cadavrelor într-o magazie, poveştile traumatizante ale supravieţuitorilor, zvonurile despre acarul beat care s-ar fi sinucis după ce fusese alergat de călători, fotografiile de la locul accidentului, înmormântarea comună a victimelor în apropierea gării, participarea rudelor celor decedaţi, a ministrului Lucrărilor Publice, Traian Moşoiu, a episcopului de Buzău, care a şi oficiat slujba comună – toate acestea au fost pe larg relatate de o presă avidă după senzaţional, într-o perioadă a anului, vara, când nu se prea întâmplau evenimente deosebite. De aceea, toată vara lui 1923, presa a tratat pe larg, cu acribie, tragicul eveniment.""
Presedintele a promulgat legea prin care primarii scapa de raspundere. Vicele dusmanilor il lauda!
Este oare ceva de laudat in aceasta lege?
NU!!!
Delegarea competentelor reprezinta ACARIZAREA ROMANIEI!
Iata povestea domnului Paun Ion. UNICUL VINOVAT al accidentului feroviar din statia Vintileanca in data de 2 iulie 1923.
""Un tren accelerat care venea de la Bucureşti şi se îndrepta spre Iaşi s-a ciocnit, în staţia Vintileanca, în jurul orelor 11:00, cu un tren de marfă, provocând moartea a 60 de oameni şi rănirea a peste 100 persoane, aşa cum anunţau iniţial ziarele. Nefericitul accident ar fi fost cauzat de faptul că acarul nu a observat că acul macazului, manevrat pentru a trece un tren de marfă pe altă linie, s-a defectat şi nu s-a închis, iar trenul de persoane, intrat cu viteză în gară, a fost îndrumat tot spre linia unde se afla trenul de marfă, ciocnindu-se de acesta.
Totuşi, dimensiunile impresionante ale accidentului au avut la bază un cumul de cauze şi circumstanţe nefericite. Iată: pentru că avea o întârziere de cinci minute, mecanicul trenului de persoane a plecat rapid din gara Mizil, intrând la locul accidentului cu o viteză de 50 km/h. O viteză mai mică ar fi făcut ca evenimentul să fie unul minor şi poate fără victime. Rezultatul coliziunii a fost distrugerea a şase vagoane ale trenului de marfă şi, cel mai grav, a două vagoane de clasa a III-a, a unui vagon poştal şi a unuia de bagaje din garnitura trenului accelerat. Distrugerea celor două vagoane de călători – supraaglomerate, ca toate trenurile timpului – a avut drept consecinţă principală numărul mare de morţi şi răniţi. Între aceştia, numeroşi săteni şi numeroşi soldaţi, care călătoreau cu trenul respectiv.
După producerea accidentului, acarul (ca şi ceilalţi angajaţi ai staţiei CFR Vintileanca) a fugit; motiv pentru care el a fost socotit din prima vinovat – de ce să fi fugit dacă nu se simţea cu musca pe căciulă? Drama a fost amplificată şi de cruzimea unei bande de hoţi din zonă care a jefuit morţii, dar şi victimele aflate încă în stare de şoc şi incapabile să schiţeze vreun gest de apărare. Evenimentul a stârnit vâlvă în societatea românească. La faţa locului au sosit autorităţi, medici, ziarişti din Prahova, Buzău, Bucureşti, iar când trenul cu răniţii de la Vintileanca a ajuns în Gara de Nord, însuşi Carol, prinţul moştenitor, a venit să-i încurajeze pe răniţi.
Peisajul sinistru al accidentului, depunerea cadavrelor într-o magazie, poveştile traumatizante ale supravieţuitorilor, zvonurile despre acarul beat care s-ar fi sinucis după ce fusese alergat de călători, fotografiile de la locul accidentului, înmormântarea comună a victimelor în apropierea gării, participarea rudelor celor decedaţi, a ministrului Lucrărilor Publice, Traian Moşoiu, a episcopului de Buzău, care a şi oficiat slujba comună – toate acestea au fost pe larg relatate de o presă avidă după senzaţional, într-o perioadă a anului, vara, când nu se prea întâmplau evenimente deosebite. De aceea, toată vara lui 1923, presa a tratat pe larg, cu acribie, tragicul eveniment.""
Sancţiunile aplicate de CFR în urma anchetei au fost următoarele: acarul Păun a fost destituit şi deferit justiţiei, care l-a condamnat la închisoare; frânarul trenului de marfă a fost, la rândul său, destituit şi deferit justiţiei; mecanicul locomotivei trenului de călători a fost amendat şi sancţionat cu neavansarea pe o perioadă de doi ani; impiegatul de mişcare şi şeful gării Vintileanca au fost destituiţi.
Felicitari domnilor! O tara de Acari Paun! care probabil vor ajunge si prin puscarie.
Ca doar modelul exista de 90 de ani.
Drama copilotului de cursa scurta !
Ce poate fi mai trist decat sa fi copilot toata viata. Cand toata lumea stie ca in ziua de azi conteaza doar locul intai. Si atat!
Am rememorat o poveste despre viata unui copilot care vrea si el sa ajunga pilot si nu o sa apuce niciodata.
Personajul despre care o sa va povestesc ar trebui sa fie emblema tanarului politician roman. Este, dar nu intr-un sens pozitiv. A iubit Dreptul, dar a ajuns sa slujeasca Stangul. Tinerel fiind a ajuns in gratiile unui rafinat corupt. Si a fost uns sef al corpului de control al PM. Un fel de copilot in pedepsirea adversarilor politici. Pregatirea de procuror l-a ajutat sa demoleze multe vieti. Ciudat este faptul ca daca stai sa te gandesti si procurorul este tot un fel de copilot. Adevaratul pilot este judecatorul. A prins dragoste de masini. Si a fost primit si el in masina unui pilot, cu titlul de copilot. Adica cineva care sa echilibreze masina in curbe. Si tare mult i-a placut sa fie copilot. Acum cateva zile a zburat cu un avion F16. A fost entuziasmat. A declarat ca viseaza sa faca lucrul asta cat mai des. Adica sa fie copilot pe un avion de vantoare. COPILOT!
Acum la cererea maselor populare vrea sa candideze la Presedintie! Si va candida. Si va pierde. La putin timp dupa asta in cadrul unui congres extraordinar al partidului va fi mazilit. Si un baronet cu mustata il va detrona.
Asa este viata.
Din pacate sau te nasti pilot sau te nasti copilot.
Intreaba-l si tu pe comandorul de nava! Cum este sa fi pilot cu adevarat?
O intrebare la care nu vei gasi raspunsul niciodata!
Am rememorat o poveste despre viata unui copilot care vrea si el sa ajunga pilot si nu o sa apuce niciodata.
Personajul despre care o sa va povestesc ar trebui sa fie emblema tanarului politician roman. Este, dar nu intr-un sens pozitiv. A iubit Dreptul, dar a ajuns sa slujeasca Stangul. Tinerel fiind a ajuns in gratiile unui rafinat corupt. Si a fost uns sef al corpului de control al PM. Un fel de copilot in pedepsirea adversarilor politici. Pregatirea de procuror l-a ajutat sa demoleze multe vieti. Ciudat este faptul ca daca stai sa te gandesti si procurorul este tot un fel de copilot. Adevaratul pilot este judecatorul. A prins dragoste de masini. Si a fost primit si el in masina unui pilot, cu titlul de copilot. Adica cineva care sa echilibreze masina in curbe. Si tare mult i-a placut sa fie copilot. Acum cateva zile a zburat cu un avion F16. A fost entuziasmat. A declarat ca viseaza sa faca lucrul asta cat mai des. Adica sa fie copilot pe un avion de vantoare. COPILOT!
Acum la cererea maselor populare vrea sa candideze la Presedintie! Si va candida. Si va pierde. La putin timp dupa asta in cadrul unui congres extraordinar al partidului va fi mazilit. Si un baronet cu mustata il va detrona.
Asa este viata.
Din pacate sau te nasti pilot sau te nasti copilot.
Intreaba-l si tu pe comandorul de nava! Cum este sa fi pilot cu adevarat?
O intrebare la care nu vei gasi raspunsul niciodata!
joi, 24 aprilie 2014
Procesiune de oprit inundatiile !
Suntem o tara profund ancorata intr-un misticism subliminal. Imaginile si simbolurile ne subjuga mintile si ne tulbura judecata. Sunt mult prea pasionali si lipsiti de o ratiune nepartenitoare.
In Romania este o veche poveste cu seceta si cu inundatiile. Nu se intampla de ieri de azi. Pentru seceta si pentru ploaie poporul roman are in traditii invocarea ploii dar si alungarea ei. Mai nou se implica doar BOR cu slujbe speciale de invocarea ploii. Pe cursul istoriei la un moment dat aceasta exclusivitate era impartita cu paparudele.
Iata o poveste din Baragan :
Pentru a putea produce caramizi din argila tiganii aveau nevoie de o perioada mai secetoasa. Traditia populara a consemnat cateva obiceiuri.""Tigancile batrane din satra luau primele doua caramizi nou facute, proaspete, le rotunjeau in forma de oua uriase si se asezau pe ele ca niste closti, spunand nu stiu ce vraji de-ale lor. Apoi le ingropau intr-un loc stiut numai de ele. Asa legau ele ploile, ca sa li se usuce caramizile. Dar cand vedeau ca prea tine mult seceta, si de mila bietilor romani, tot ele faceau leacul de dezlegare. Altfel iesea cearta mare cu oamenii din sat. ""
Acest obicei ar fi legarea ploilor si aducerea secetei. Exista si un remediu la aceasta vraja. Invocarea ploii cu paparudele.
""Ori dezgropau ouale cele de lut, ori trimiteau tiganci tinere in sat. Cu bani de aur impletiti in cozile groase ori insirati in salbe late la gat, umblau din ograda in ograda si dansau invartindu-se pe loc, in praful bataturii, cu talpile goale, cantand: "Paparuda, ruda/ Vina de ne uda/ C-o galeata noua/ Da Doamne sa ploua!". In timp ce dansau, lumea le uda din cap pana-n picioare, aruncand pe ele cu galeti cu apa. Ele radeau si se scuturau, framantand mai abitir cu picioarele desculte praful preschimbat in glod. Pentru dansul lor aducator de ploaie, oamenii le rasplateau cu cate-un banut, cu cate-un ciur de malai ori de faina, cu cate o bucata de branza. Dupa ce colindau tot satul, paparudele mergeau la satra si faceau acolo masa mare cu cele primite. De multe ori, se pornea ploaia dupa jocul lor""
Cu timpul spre vremurile actuale a ramas doar BOR implicata intr-o procesiune de invocarea ploilor. Se scot moastele cele mai de pret dintr-o biserica si impreuna cu toata suflarea unei localitati se purcede la un mars de invocare a ploii.
""In cadrul Sfintei Liturghii, am citit anumite rugaciuni numite ectenii, cele de trebuinta pentru ploaie. Am citit in biserica si apoi am dat fiecaruia sa citeasca acasa "Acatistul Sfantului Prooroc Ilie", care dupa cum se stie din Vechiul Testament, slobozeste, prin voia lui Dumnezeu, ploile, fulgerele si tunetele. Apoi am ales o zi in care pornim in procesiune de la biserica, cu icoanele si cu prapurii afara din sat, la marginea campului, iar pe drum, la fiecare raspantie, ne-am oprit, am ingenuncheat si am facut rugaciuni de invocare a ploii. In timpul acesta, cativa barbati au aruncat din niste bidoane mari apa peste multime si pe marginea drumului. Toata lumea a venit la aceasta slujba pe nemancate, iar dupa puterea fiecaruia, a tinut mai multe zile de post. S-a intamplat apoi minunea aceasta: a dat Dumnezeu ploaie.""
In Romania este o veche poveste cu seceta si cu inundatiile. Nu se intampla de ieri de azi. Pentru seceta si pentru ploaie poporul roman are in traditii invocarea ploii dar si alungarea ei. Mai nou se implica doar BOR cu slujbe speciale de invocarea ploii. Pe cursul istoriei la un moment dat aceasta exclusivitate era impartita cu paparudele.
Iata o poveste din Baragan :
Pentru a putea produce caramizi din argila tiganii aveau nevoie de o perioada mai secetoasa. Traditia populara a consemnat cateva obiceiuri.""Tigancile batrane din satra luau primele doua caramizi nou facute, proaspete, le rotunjeau in forma de oua uriase si se asezau pe ele ca niste closti, spunand nu stiu ce vraji de-ale lor. Apoi le ingropau intr-un loc stiut numai de ele. Asa legau ele ploile, ca sa li se usuce caramizile. Dar cand vedeau ca prea tine mult seceta, si de mila bietilor romani, tot ele faceau leacul de dezlegare. Altfel iesea cearta mare cu oamenii din sat. ""
Acest obicei ar fi legarea ploilor si aducerea secetei. Exista si un remediu la aceasta vraja. Invocarea ploii cu paparudele.
""Ori dezgropau ouale cele de lut, ori trimiteau tiganci tinere in sat. Cu bani de aur impletiti in cozile groase ori insirati in salbe late la gat, umblau din ograda in ograda si dansau invartindu-se pe loc, in praful bataturii, cu talpile goale, cantand: "Paparuda, ruda/ Vina de ne uda/ C-o galeata noua/ Da Doamne sa ploua!". In timp ce dansau, lumea le uda din cap pana-n picioare, aruncand pe ele cu galeti cu apa. Ele radeau si se scuturau, framantand mai abitir cu picioarele desculte praful preschimbat in glod. Pentru dansul lor aducator de ploaie, oamenii le rasplateau cu cate-un banut, cu cate-un ciur de malai ori de faina, cu cate o bucata de branza. Dupa ce colindau tot satul, paparudele mergeau la satra si faceau acolo masa mare cu cele primite. De multe ori, se pornea ploaia dupa jocul lor""
Cu timpul spre vremurile actuale a ramas doar BOR implicata intr-o procesiune de invocarea ploilor. Se scot moastele cele mai de pret dintr-o biserica si impreuna cu toata suflarea unei localitati se purcede la un mars de invocare a ploii.
""In cadrul Sfintei Liturghii, am citit anumite rugaciuni numite ectenii, cele de trebuinta pentru ploaie. Am citit in biserica si apoi am dat fiecaruia sa citeasca acasa "Acatistul Sfantului Prooroc Ilie", care dupa cum se stie din Vechiul Testament, slobozeste, prin voia lui Dumnezeu, ploile, fulgerele si tunetele. Apoi am ales o zi in care pornim in procesiune de la biserica, cu icoanele si cu prapurii afara din sat, la marginea campului, iar pe drum, la fiecare raspantie, ne-am oprit, am ingenuncheat si am facut rugaciuni de invocare a ploii. In timpul acesta, cativa barbati au aruncat din niste bidoane mari apa peste multime si pe marginea drumului. Toata lumea a venit la aceasta slujba pe nemancate, iar dupa puterea fiecaruia, a tinut mai multe zile de post. S-a intamplat apoi minunea aceasta: a dat Dumnezeu ploaie.""
Cum a ramas loc liber pentru obiceiul de a stopa ploaia si BOR nu isi asuma o asemenea raspundere, poporul a ramas necosolat in fata inundatiilor.
Si cum golul trebuia umplut de cineva s-a gasit personal de specialitate.
De ce ar fi nevoie:
Sa zicem o barca gonflabila. Asta ar inlocui carul cu boi, asa frumos imortalizat de N. Grigorescu. Apoi ar fi nevoie de tractiune. Sa zicem 8 pompieri. Si ar mai fi nevoie de cel putin doi predicatori. Si musai de o contra-paparuda (paparuda = fata tanara, de obicei tiganca, care danseaza sumar imbracata (cu papura)).
Si totul trebuie sa se desfasoare in fata camerelor de filmat al televiziunilor.
Asta da procesiune de oprit inundatiile.
Ce faci, FA, Romania? Mai ai chef de alegeri???
sâmbătă, 5 octombrie 2013
Marinarul, Copilotul si Asspirantul !
Dupa mai bine de un an ma reintorc la politica.
Si asta pentru ca simt cum Caragiale nu ne poate parasi. PUR SI SIMPLU.
Acesti Trahanache, Tipatescu si Catavencu ai momentului ma uimesc si ma fac sa simt imponderabilitatea si atemporaliatea clasei politice din Romania.
Asa ca intre timp am si cateva titluri de postari:
Cianura, Aurul si Ardelenii!
sau
Cutremurul, Gazul si Moldovenii !
Sa o luam incetisor.
Am aflat cu suprindere de unde se informeaza un presedinte : de pe Google!!!???
Si eu care credeam ca serviciile sunt mai active. Sau ?
Am vazut la "Dupa 20 de ani" o sceneta cu Tomata de la Munte. Si cum vorbeste o matroana despre o fosta lucratoare. Acum este neutra. Si sta in expectativa. Dar si de o parte si de alta sunt exagerari. HA HA HA...HD!!!
Dupa ce a concubinat cu Tomata cat a putut si a promovat-o, acum ca si-a schimbat matroana, veche matroana inca ii arata ca mai are putere si ar fi bine sa mai cotizeze. Reuseste sa il spele asmenea lui Tatulici pe JIJI SOROS. Un mielusel nevinonat.
Concluzia cu Popey mai destept cred ca tine mai mult de servicii si nu de comparatii personale.
Acum este momentul atacului la DNA.
Un moment de cotitura. Dar nu cred ca se mai poate schimba ceva.
Au picat testul mai toti. Si marinarul si copilotul. Doar asspirantul sa zic ca a fost mai inspirat. Dar asa este cand te trezesti mai tarziu. Ai timp sa astepti ca ceilalti sa dea cu mucii in fasole. Si tu sa te dai mare democrat.
Criza nu a plecat. Doar isi trage putin sufletul. Si asteapta la colt.
In 2014 alte taxe si alte impozite. Si alte neinpliniri. Si alte proiecte de autostrazi doar finalizate pe hartie.
Si iar vor veni aceeasi in fata noastra sa ne cera votul. Ca sa aiba ei unde sa puna botul.
Toti sunt facuti din acelasi aluat. TOTI!
Asa ca odata ajunsi la putere sa nu uitati;
SA FURATI BINE!!!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)