Prin entuziasmul poporului!
Mai intai si intai se prezinta scroafa ca fiind salvarea natiunii pe la TV. Apoi se demonizeaza dusmanul. Si in final prin vot popular scroafa este suita pentru (inca) patru ani sus de tot in varful copacului.
Ma uitam astazi prin orasul inca plin de afise electorale. Care parca toate zambeau trist si natural. Parca se luase un val de pe fata candidatilor. Si parca aratau asa cum sunt ei. Niste masinarii de facut bani pentru partid si cu voia dumneavoastra si pentru ei si neamul lor.
A mai ramas oare ceva de spus?????
Urnele vorbesc acum!
O remarca speciala totusi pentru votantii din sectorul 3. Or avea acelasi nume, dar calitatea umana este net diferita. O sa vedeti voi!
Bucurestiul a facut stanga-imprejur!
BRAVO!
Oare totusi de ce nu au serbat in Piata Universitatii mareatza victorie????
Se simt pe undeva impostori?
Nu au salvat Bucurestiul de bucuresteni?
Undeva pe la 60% inseamna putere absoluta in ziua de azi.
Dar cu puterea absoluta vine si tentatia absoluta!
Sa vedem dupa atata post cine nu se va dedulci rapid?
De asta ma tem totusi!
BRAVO! ATI VOTAT BINE!!!!????
Mai vedem noi!
Totalul afișărilor de pagină
luni, 11 iunie 2012
vineri, 8 iunie 2012
Cum se da "Scroafa din copac " JOS!
Ieri am primit un mail cu un text dragut. Cu o testoasa pe stalp. Pentru ca mi-a placut si pentru ca am simtit ca se poate mai mult, plagiez si eu cu buna stiinta si traduc mailul din romana in romana. In concluzie am inlocuit testoasa cu scroafa, stalpul cu copacul si am mai adaugat si eu cate ceva.
Sa vedem ce a iesit:
Scroafa din copac
Un tânăr de la oras mergea pe jos printr-un sat pe o ulitza prafuita şi la un moment dat decide să ia o pauză obosit si infometat fiind.
Vede o bancutza cu umbra langa un zarzare si un mos stand pe ea. Se aşează pe bancă, unde se afla mosul şi încep, firesc, să vorbească despre una alta si in final ajung sa vorbeasca si de politica si de ţară, guvern, despre legiuitori şi cei asemenea lor.
Mosul îi spune tanarului:
- Ia vezi zarzarul asta. Ia uite-te mai atent. In varf mi s-a suit scroafa.
Sa vedem ce a iesit:
Scroafa din copac
Un tânăr de la oras mergea pe jos printr-un sat pe o ulitza prafuita şi la un moment dat decide să ia o pauză obosit si infometat fiind.
Vede o bancutza cu umbra langa un zarzare si un mos stand pe ea. Se aşează pe bancă, unde se afla mosul şi încep, firesc, să vorbească despre una alta si in final ajung sa vorbeasca si de politica si de ţară, guvern, despre legiuitori şi cei asemenea lor.
Mosul îi spune tanarului:
- Ia vezi zarzarul asta. Ia uite-te mai atent. In varf mi s-a suit scroafa.
- Si nu au fost nici inundatii, nu e nici Craciunul si totusi ea pur si simplu sta acolo mandra
- Eu îi compar pe parlamentari şi pe alţii asemenea cu o scroafa suita in copac.
Intrigat, tânărul ii spuse:
- Eu nu înţeleg aceasta analogie ... Ce vrei să spui tataie?
Mosul incepe sa explice:
- Dacă te plimbi prin ţară şi vezi cumva o scroafa stând in echilibru pe craca cea mai inalta dintr-un copac, ce poţi să te-ntrebi?
Văzând nedumerirea de pe faţa carlanului, mosul continuă cu explicaţia:
- În primul rând: Nu intelegi cum A AJUNS acolo.
- În al doilea rând: Nu poţi să crezi că STĂ acolo.
- In al treilea rând: Ştii sigur că nu ar fi putut SĂ AJUNGĂ ACOLO SINGURĂ.
- In al patrulea rând : E clar că N-ARE CE CĂUTA ACOLO.
- In al cincilea rand : Eşti convins de faptul că aceasta NU VA FACE NIMIC FOLOSITOR cât timp stă acolo.
- Doar o sa guitze si o sa se usureze in capul oamenilor.
Intrigat, tânărul ii spuse:
- Eu nu înţeleg aceasta analogie ... Ce vrei să spui tataie?
Mosul incepe sa explice:
- Dacă te plimbi prin ţară şi vezi cumva o scroafa stând in echilibru pe craca cea mai inalta dintr-un copac, ce poţi să te-ntrebi?
Văzând nedumerirea de pe faţa carlanului, mosul continuă cu explicaţia:
- În primul rând: Nu intelegi cum A AJUNS acolo.
- În al doilea rând: Nu poţi să crezi că STĂ acolo.
- In al treilea rând: Ştii sigur că nu ar fi putut SĂ AJUNGĂ ACOLO SINGURĂ.
- In al patrulea rând : E clar că N-ARE CE CĂUTA ACOLO.
- In al cincilea rand : Eşti convins de faptul că aceasta NU VA FACE NIMIC FOLOSITOR cât timp stă acolo.
- Doar o sa guitze si o sa se usureze in capul oamenilor.
- Concluzia: singurul lucru raţional ar fi s-o ajuţi să coboare, iar ca să o ajuţi să coboare trebuie să fii ACOLO, la VOT.
VIITOARELE ALEGERI SA LE FACEM BINE. SA NE-NGRIJIM CA NICI UN ANIMAL SĂ NU AJUNGĂ IN VARF!!!
VIITOARELE ALEGERI SA LE FACEM BINE. SA NE-NGRIJIM CA NICI UN ANIMAL SĂ NU AJUNGĂ IN VARF!!!
Asta a fost povestea adaptata.
E clar ca doar ajutata scroafa se suie in copac. De obicei nu mai vrea sa se dea jos de buna voie. Uneori se mai taie chiar copacul ca in 1989. Altfel trebuie scuturat bine o data la 4 ani!
Ieri am fost si eu vizitat de un asemenea exemplar dat jos nu din copac ci dintr-un gipan Touareg si am fost chiar mirat ca stie sa mearga pe jos.
Am primit pliante, vorbe mieroase si un pix si un breloc!
Am fost cumparat. Cu toate ca preferam faimoasa suta de lei, sau o galeata, agende, DVD-uri cu Tom Jones, umbrelutze si cate mai altele.
Dar totusi am primit ceva!!!!! EEEEEEEEEEEEEEHHHHHHHHHHHHH!!!!
Parca ieri nu se mai facea campanie? NU?
Asa ca am incalcat si eu armistitiu si am scris pe blog!
Merg sa votez, cu toate ca stiu ca cel putin 4 ani voi fi privit din acelasi copac si voi auzi aceleasi sunete si voi primi aceleasi dejectiii daca ma voi apropia.
SA VOTATI BINE!!!!!
Si cei care ma cititi cu alt IP decat cel din Romania sa stiti ca la locale nu aveti de pus stampila.
Asa ca nu va feriti inca de scroafa din copac! OARE?
joi, 7 iunie 2012
Fantoma partidului unic!
Azi se termina campania. O campanie care, poate, va propulsa o strutzo-camila ideologica la peste 50% din voturile celor care vor avea chef sa mearga la vot.
Tare ma tem de ce va urma cand rechinii vor simții balena esuata si tot oceanul la dispozitia lor!
Cine ii va mai opri?
CINE?
Ca doar naravul nu se uita in cativa ani de opozitie. Si balta mai are inca peste. Si poteca e asa de batatorita ca sistemul se invarte din inertie. Doar ca la capatul spagii va fi altcineva. Mai infometat si mai dornic de razbunare.
Deja doctorasi si mardeiași ne zambesc de pe sticla stiind ca au mai castigat un mandat.
Asa se pare ca va fi.
Si asta si datorita crizei si datorita esecului in lupta anti-coruptie si mai ales datorita lehamitei generalizate.
Nici nu stiu daca pot spune ca ne meritam soarta.
Asta o poti spune cand ai alternativa.
Dar prea la toate alegerile am avut de ales raul cel mai mic.
Iar suntem in situatia de a vota cu grija ca procentele sa nu sara rau peste 50%.
Tentatii totalitare sunt inca in codul nostru genetic. Si se pare ca nu ne putem dezbăra de ele.
Asa ca sper macar sa ramanem doar cu fantoma si nu cu un proaspat zombie!
Asa ca pana luni tacere!
Sa votati bine!
Tare ma tem de ce va urma cand rechinii vor simții balena esuata si tot oceanul la dispozitia lor!
Cine ii va mai opri?
CINE?
Ca doar naravul nu se uita in cativa ani de opozitie. Si balta mai are inca peste. Si poteca e asa de batatorita ca sistemul se invarte din inertie. Doar ca la capatul spagii va fi altcineva. Mai infometat si mai dornic de razbunare.
Deja doctorasi si mardeiași ne zambesc de pe sticla stiind ca au mai castigat un mandat.
Asa se pare ca va fi.
Si asta si datorita crizei si datorita esecului in lupta anti-coruptie si mai ales datorita lehamitei generalizate.
Nici nu stiu daca pot spune ca ne meritam soarta.
Asta o poti spune cand ai alternativa.
Dar prea la toate alegerile am avut de ales raul cel mai mic.
Iar suntem in situatia de a vota cu grija ca procentele sa nu sara rau peste 50%.
Tentatii totalitare sunt inca in codul nostru genetic. Si se pare ca nu ne putem dezbăra de ele.
Asa ca sper macar sa ramanem doar cu fantoma si nu cu un proaspat zombie!
Asa ca pana luni tacere!
Sa votati bine!
miercuri, 6 iunie 2012
O luna de prosperitate!
A trecut deja o luna de cand MRU a plecat invins fiind de o lovitura de palat. Caci asa se mai poate numi jocul democratic cu schimbarea aliantelor. De dimineata ai o majoritate parlamentara si pana seara o pierzi. Dar totul este perfect democratic, la fel si suspendarea Presedintelui. Ca ultimul borfas!
Sper ca ati observat ce bine se traieste in Romania. Ce fericiti sunt pensionarii si bugetarii. De cei din privat ce sa mai vorbim. Tara canta de fericire.
Lasand gluma la o parte, pe langa multe balbe, in final hotararile lui Victor Ponta au fost corecte.
A inghitit toate greselile si a luat decizia corecta. Dar daca vigilenta mass-media era scazuta si reactia nu era imediata nu stiu ce sa zic. Poate a testat si el putin marea cu degetul.
In principiu sistemul functioneaza bine. Mass-media e cu ochii pe putere, PDL e semivocal si lucrurile nu au luat-o razna.
Mai putin promisiunile. Care toate erau aplicabile din prima zi de guvernare. Acum au devenit mult mai nuantate si eventual si in 16 rate!
Trag tot mai des concluzia ca sistemul actual cu doi poli de putere (Cotroceni si Victoria) ramane singurul valabil pentru a evita excese de ambele parti.
Un balet in doi, in care fiecare vrea sa conduca dansul si fiecare are un alt picior in fata. Zeus e cu dreptul in fata si Victorash e cu stangul.
De solutii economice viabile si salvatoare poate vine vorba dupa alegeri.
Singura grija este demascarea jafului portocaliu.
Poate si chiar cred ca asa si a fost. Dar unde sunt solutiile miraculoase? Unde sunt specialistii? Tot pe la TV?
Singura schimbare remarcabila este explozia de aparitii in media si de prezentare a unor realizari nerealizate.
Sa zicem ca o luna este insuficienta!
Dar pana la alegerile generale sigur vom avea o imagine clara asupra vointei, priceperii si integritatii Guvernului!
Sa votati bine!
Sper ca ati observat ce bine se traieste in Romania. Ce fericiti sunt pensionarii si bugetarii. De cei din privat ce sa mai vorbim. Tara canta de fericire.
Lasand gluma la o parte, pe langa multe balbe, in final hotararile lui Victor Ponta au fost corecte.
A inghitit toate greselile si a luat decizia corecta. Dar daca vigilenta mass-media era scazuta si reactia nu era imediata nu stiu ce sa zic. Poate a testat si el putin marea cu degetul.
In principiu sistemul functioneaza bine. Mass-media e cu ochii pe putere, PDL e semivocal si lucrurile nu au luat-o razna.
Mai putin promisiunile. Care toate erau aplicabile din prima zi de guvernare. Acum au devenit mult mai nuantate si eventual si in 16 rate!
Trag tot mai des concluzia ca sistemul actual cu doi poli de putere (Cotroceni si Victoria) ramane singurul valabil pentru a evita excese de ambele parti.
Un balet in doi, in care fiecare vrea sa conduca dansul si fiecare are un alt picior in fata. Zeus e cu dreptul in fata si Victorash e cu stangul.
De solutii economice viabile si salvatoare poate vine vorba dupa alegeri.
Singura grija este demascarea jafului portocaliu.
Poate si chiar cred ca asa si a fost. Dar unde sunt solutiile miraculoase? Unde sunt specialistii? Tot pe la TV?
Singura schimbare remarcabila este explozia de aparitii in media si de prezentare a unor realizari nerealizate.
Sa zicem ca o luna este insuficienta!
Dar pana la alegerile generale sigur vom avea o imagine clara asupra vointei, priceperii si integritatii Guvernului!
Sa votati bine!
Disparitia UDMR!
Avem de aproape doua saptamani adrenalina revarsata in sangele ros-galben-albastru pe motiv de Horia, Closca si Crisan!
ARDEALUL e in pericol! Oare?
De fapt UDMR este in pericol!
Si domnul Laszlo Kover nu face altceva decat sa ingroape definitiv UDMR.
Sa vedem de ce:
Dupa ce au plecat 400.000 maghiari din Romania UDMR reuseste, dupa o mobilizare exemplara la fiecare zi de vot, sa adune cu greu 7% din voturi.
Noi avem un prag electoral de 5%. Asta inseamna ca daca dupa campania sustinuta de FIDESZ in Ardeal PCM va obtine jumatate din voturile maghiarilor, atunci se va ajunge in situatia ca amandoua sa nu intre in parlament ci doar sa castige fotolii de primari si consilieri.
Si PCM va reprezenta pana la urma adevarata fata a aspiratiilor tinute ascunse a unei parti din maghiarii din Ardeal. Cei cu mustata si cu ganduri de restauratie. Cea a lui Horty!
UDMR va fi privit ca partidul care i-a tradat si care a facut afaceri cu romanii si s-a imbogatit din asta. NU e oare asa dl. Kereshtoy????
Si sa nu uitam partidul lui Laszlo Tokes!!! De fapt sunt trei pe un balansoar!!!!
Sistemul imunitar romanesc a reusit sa faca un fel de reactie autoalergica!
Prima data la cenusa unui poet nascut in 1889 prin Ardeal care nu e cu nimic mai prejos decat ....sa zicem Adrian Paunescu!
A doua oara la vizita sefului Parlamentului ungar. Care este venit cu avionul de linie si nu intr-o vizita oficiala!
Urmeaza incordari masive de muschi si la Bucuresti si la Budapesta.
O adevarata atitudine europeana.
Dupa ce are pe cap probleme serioase cu banutzii acum tanti Europa mai trebuie sa traga de urechi si pe copilul problema Orban si pe nou venitul in clubul rasfatatilor Ponta.
Un duel de K1 Ponta-Orban ar fi mult mai gustat!
Ceea ce nu se intelege este ca cei din Ungaria isi privesc ardelenii exact cum privim noi moldovenii de peste Prut!
Sa fie la ei acasa!
Care acasa inseamna ROMANIA!
Asa ca mai usor cu fumigenele patriotarde cand purcelul e mort la BNR!
Suntem condamnati de Europa sa traim impreuna. Si asta nu de ieri de azi. Ci chiar dupa tratatul de la Versailles!
ARDEALUL e in pericol! Oare?
De fapt UDMR este in pericol!
Si domnul Laszlo Kover nu face altceva decat sa ingroape definitiv UDMR.
Sa vedem de ce:
Dupa ce au plecat 400.000 maghiari din Romania UDMR reuseste, dupa o mobilizare exemplara la fiecare zi de vot, sa adune cu greu 7% din voturi.
Noi avem un prag electoral de 5%. Asta inseamna ca daca dupa campania sustinuta de FIDESZ in Ardeal PCM va obtine jumatate din voturile maghiarilor, atunci se va ajunge in situatia ca amandoua sa nu intre in parlament ci doar sa castige fotolii de primari si consilieri.
Si PCM va reprezenta pana la urma adevarata fata a aspiratiilor tinute ascunse a unei parti din maghiarii din Ardeal. Cei cu mustata si cu ganduri de restauratie. Cea a lui Horty!
UDMR va fi privit ca partidul care i-a tradat si care a facut afaceri cu romanii si s-a imbogatit din asta. NU e oare asa dl. Kereshtoy????
Si sa nu uitam partidul lui Laszlo Tokes!!! De fapt sunt trei pe un balansoar!!!!
Sistemul imunitar romanesc a reusit sa faca un fel de reactie autoalergica!
Prima data la cenusa unui poet nascut in 1889 prin Ardeal care nu e cu nimic mai prejos decat ....sa zicem Adrian Paunescu!
A doua oara la vizita sefului Parlamentului ungar. Care este venit cu avionul de linie si nu intr-o vizita oficiala!
Urmeaza incordari masive de muschi si la Bucuresti si la Budapesta.
O adevarata atitudine europeana.
Dupa ce are pe cap probleme serioase cu banutzii acum tanti Europa mai trebuie sa traga de urechi si pe copilul problema Orban si pe nou venitul in clubul rasfatatilor Ponta.
Un duel de K1 Ponta-Orban ar fi mult mai gustat!
Ceea ce nu se intelege este ca cei din Ungaria isi privesc ardelenii exact cum privim noi moldovenii de peste Prut!
Sa fie la ei acasa!
Care acasa inseamna ROMANIA!
Asa ca mai usor cu fumigenele patriotarde cand purcelul e mort la BNR!
Suntem condamnati de Europa sa traim impreuna. Si asta nu de ieri de azi. Ci chiar dupa tratatul de la Versailles!
Ghidul alegatorului buimac!
Din negura democratiei romane ne bantuieste fraza:
" EU CU CINE VOTEZ!"
Si ne va bântui mult timp de acum incolo.
Ideea de democratie reprezentativa a plecat de la o comunitate in care oamenii se știau unii pe altii si pentru ca nu toti aveau timp de politica au hotarat sa lase doar pe seama catorva treaba asta. Adica unul ii reprezenta pe mai multi la luarea deciziilor. Pe scurt gandea si simtea ca ei. Se stiau atat de bine incat gospodarii erau clar cunoscuti si la fel si trantorii. Acum este tare greu sa deosebesti un trantor de un gospodar. Si mai complicat este cand gospodarul are in spate zeci de trantori si trantorul este prezentat la TV ca fiind zana-zanelor!
Asta a fost in teorie. Si acum 2100 de ani Republica Roma avea mari probleme cu coruptia si cu "oamenii politici". Si acolo erau doua tabere. Cea a aristocratilor si cea a sarantocilor. Cam ca acum. Si la un moment dat nici nu mai stiai care de unde este. Si Cezar a schimbat tabara aristocrata cu cea a plebeilor.
Deci se putea!
Se cheltuia o mica avere sa ajungi ales, dar efortul merita. In cativa ani de mandat suma "investita" se intorcea intreit.
Nimic nou sub soare!
Si totusi ce se poate face?
Sa nu mergi la vot este o prostie!
Sa votezi cu sentimentele este alta prostie!
Sa risipesti votul pentru candidati utopici este alta prostie.
Singura optiune in ziua de azi ar fi ca cel care are acces la miere sa fie foarte aproape urmat de cel care a avut acces la miere.
Ideal ar fi ca diferenta intre tabere sa fie de un vot. Si sa cumpere acel vot saptamanal. Si sa fie alta majoritate saptamanala.
Doar asa poate s-ar mai incetini din furat.
Caci altfel nici o sansa.
Votati asa incat sa avem o concentrare procente in mana a 2 partide. Restul sa mai apara doar pe TV!
Si puterea sa nu fie prea confortabila si nici opozitia prea debila.
Si nu cumva sa credeti toate sondajele!
In rest daca stiti sa cititi aceste randuri, stiti si unde sa puneti stampila!
NU?
Sa votati bine!
" EU CU CINE VOTEZ!"
Si ne va bântui mult timp de acum incolo.
Ideea de democratie reprezentativa a plecat de la o comunitate in care oamenii se știau unii pe altii si pentru ca nu toti aveau timp de politica au hotarat sa lase doar pe seama catorva treaba asta. Adica unul ii reprezenta pe mai multi la luarea deciziilor. Pe scurt gandea si simtea ca ei. Se stiau atat de bine incat gospodarii erau clar cunoscuti si la fel si trantorii. Acum este tare greu sa deosebesti un trantor de un gospodar. Si mai complicat este cand gospodarul are in spate zeci de trantori si trantorul este prezentat la TV ca fiind zana-zanelor!
Asta a fost in teorie. Si acum 2100 de ani Republica Roma avea mari probleme cu coruptia si cu "oamenii politici". Si acolo erau doua tabere. Cea a aristocratilor si cea a sarantocilor. Cam ca acum. Si la un moment dat nici nu mai stiai care de unde este. Si Cezar a schimbat tabara aristocrata cu cea a plebeilor.
Deci se putea!
Se cheltuia o mica avere sa ajungi ales, dar efortul merita. In cativa ani de mandat suma "investita" se intorcea intreit.
Nimic nou sub soare!
Si totusi ce se poate face?
Sa nu mergi la vot este o prostie!
Sa votezi cu sentimentele este alta prostie!
Sa risipesti votul pentru candidati utopici este alta prostie.
Singura optiune in ziua de azi ar fi ca cel care are acces la miere sa fie foarte aproape urmat de cel care a avut acces la miere.
Ideal ar fi ca diferenta intre tabere sa fie de un vot. Si sa cumpere acel vot saptamanal. Si sa fie alta majoritate saptamanala.
Doar asa poate s-ar mai incetini din furat.
Caci altfel nici o sansa.
Votati asa incat sa avem o concentrare procente in mana a 2 partide. Restul sa mai apara doar pe TV!
Si puterea sa nu fie prea confortabila si nici opozitia prea debila.
Si nu cumva sa credeti toate sondajele!
In rest daca stiti sa cititi aceste randuri, stiti si unde sa puneti stampila!
NU?
Sa votati bine!
duminică, 3 iunie 2012
UN PRicinos acuza!
Azi am descoperit un loc de joaca pentru copii si nu numai. Amplasat intr-o zona in care iti este si frica sa parchezi masina daca ai stii sa ajungi acolo. Asta se intampla in sectorul doi. Si locul este pe soseaua de Dragonul Rosu lipit de calea ferata de Calarasi, dar vis a vis de sosea!
Un maidan de 20.000 de metri patrati transformat peste noapte in locuri de joaca, piste de role, terenuri de sport (unul si cu nocturna) si zeci de aparate de fitness. Lemnul folosit este de masaranduba, aleile sunt betonate si marginite de caramizi speciale de import iar gazonul este din acela la rola. Copacii sunt toti de gradina botanica. Una peste alta, pare a fi o investitie de peste 4.000.000 euro!!!! Noroc ca trona un panou care ne anunta ca lucrarea a fost finantata prin programul REGIO! Ura, am luat banii de la UE!
Dar imediat bucuria s-a tranformat in stupoare. Toate aparatele de fitness ( si sunt peste 100) aveau pe ele eticheta de PRC, adica din China. La cat ma pricep eu, fondurile REGIO se pot accesa doar daca cumperi marfa doar din UE!? Si atunci?! Cine e in eroare. Etichetele sau REGIO!?
ALO domnul OLAF se aude????
Calitatea umana din zona este la cel mai inalt nivel. Dovada stau miile de coji de seminte si doze de bere risipite pe jos.
O doamna cam la 70 de ani care tragea la fiare mi-a lasat dovada conștiinței civice actuale.
La intrebarea unor pirande despre votul catre actualul primar, raspunsul a fost surprinzator si pentru mine:
Da-l dracu, ca daca facea si el o piata, un dispensar sau venea autobuzul mai des poate il votam. Asa sa ramana cu parcul lui cu tot, ca are Samir unde sa dea petrecere!
OUPS! Valorile fundamentale raman totusi neclintite!
Oare o lua in calcul asa ceva cand isi tine mana la inima in afise?????
Sa fie hipertensiv oare?
Un maidan de 20.000 de metri patrati transformat peste noapte in locuri de joaca, piste de role, terenuri de sport (unul si cu nocturna) si zeci de aparate de fitness. Lemnul folosit este de masaranduba, aleile sunt betonate si marginite de caramizi speciale de import iar gazonul este din acela la rola. Copacii sunt toti de gradina botanica. Una peste alta, pare a fi o investitie de peste 4.000.000 euro!!!! Noroc ca trona un panou care ne anunta ca lucrarea a fost finantata prin programul REGIO! Ura, am luat banii de la UE!
Dar imediat bucuria s-a tranformat in stupoare. Toate aparatele de fitness ( si sunt peste 100) aveau pe ele eticheta de PRC, adica din China. La cat ma pricep eu, fondurile REGIO se pot accesa doar daca cumperi marfa doar din UE!? Si atunci?! Cine e in eroare. Etichetele sau REGIO!?
ALO domnul OLAF se aude????
Calitatea umana din zona este la cel mai inalt nivel. Dovada stau miile de coji de seminte si doze de bere risipite pe jos.
O doamna cam la 70 de ani care tragea la fiare mi-a lasat dovada conștiinței civice actuale.
La intrebarea unor pirande despre votul catre actualul primar, raspunsul a fost surprinzator si pentru mine:
Da-l dracu, ca daca facea si el o piata, un dispensar sau venea autobuzul mai des poate il votam. Asa sa ramana cu parcul lui cu tot, ca are Samir unde sa dea petrecere!
OUPS! Valorile fundamentale raman totusi neclintite!
Oare o lua in calcul asa ceva cand isi tine mana la inima in afise?????
Sa fie hipertensiv oare?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)